Peosaali valgus

Olen aastaid käinud igasugustel üritustel inimeste meelt lahutamas ja on jäänud silma kaks asja, mis on igal peol tähtsad. Nendeks on muusika ja valgus. Valgusest pidudel tahakski siin artiklis veidi rääkida ja aidata mõista selle tähtsust ja mõju.

Inimese tuju väga paljudest faktoritest sõltuv keeruka iseloomuga asi, mis sõltub keskkonnast kus selle tuju kandja parasjagu viibib.

Kui ruumis on liiga aeglane või vaikne muusika, tekib tunne nagu pidu poleks või on liiga igav.

Kui ruum on liiga hämar, siis hakkab mingi hetk meie alateadvus tööle ja inimene võib õhtu jooksul väsida, muutuda uniseks. Lisaks võib peosaal üldiselt tunduda liiga rusuv, hämar. Selle tulemusel otsivad inimesed väljapääsu ruumist, kus nad parasjagu viibivad. Käiakse rohkelt õues, kas niisama jalutamas või erinevaid nikotiini tooteid proovimas.

Selleks, et peoliste tuju oleks päevavalgusest erksam, peab peoruumi valgustus olema elavam kui päevavalgus.

Suvisel ajal arvatakse tihti, et kui on avarate akendega peosaal ja sealt paistab palju päikest sisse, siis võib selle arvelt valgusega kokku hoida. Sellega aga eksitakse, sest päike loojub varem või hiljem. Ka südasuvisel ajal on tegelikult õues juba kella 22ne ajal suhteliselt hämar ja kui kogu peo valguse koha pealt on pandud rõhk just välisele valgusele, siis muutub olukord südaööks juba drastiliselt ja peosaal ongi lõpuks pime.

Kui tellitakse peole DJ või bänd, siis eeldatakse alati, et “neil on valgus kaasas”. Enamik bände võtab kaasa vaid lava ja esinemise tarbeks vajamineva valguse. Enamik DJ-sid võtab kaasa öise diskovalguse. Peosaali valgustus on tihti “joppamise asi”. See kas juhtub olema rahuldav ilma mitte midagi tegemata või muude asjaolude kokkulangemisel .

Ambientne valgustus

Ambientne valgustus on valgus, mis meid ümbritseb. Igasse peosaali sobib tänasel päeval ambientne tehisvalgus, mida saab luua väga palju erinevaid vahendeid kasutades. Kõige lihtsam lahendus on nn uplighting ehk altpoolt üles poole suunatud valgus, mida saab paigaldada erinevatesse nurkadesse, postide ja ruumi seinte äärde.

Peosaali valgustus

Uplighti ehk altpoolt ülespoole suunatud valgusteid on tänapäeval väga lihtne juhtida ja enamik kaasaegseid lampe on täielikult juhtmevabad. Nende akud peavad 8 – 24 tundi ja nii saab nende abil valgustada ruume terve ürituse vältel.

Ambientset valgust saab hiljem veel kasutada ka disko või bändi esinemise ajal, panna neid sagedasti muusika taktis värve ja tugevust muutma. Paljudes variantides on tänapäeval ka üsna aktraktiivsed automaatprogrammid.

Valgus aitab teha paremaid pilte

Vestlesin hiljuti mitmel üritusel fotograafidega ja küsisin, mis on nende põhiprobleem täna pulmas. Etteaimatavalt oligi nende peamine vastus valgustus, valguse toon ja tugevus.
Fotograafid on kurtnud, et nad peavad hiljem väga palju järeltöötlust tegema, et pilte huvitavamaks, kirkamaks ja kvaliteetsemaks teha.

Ühes pulmas sel kevadel kasutasingi Astera AX5 valgusteid (neid saab rentida näiteks Eventech-ist) koos juhtmevaba kontrolleriga, millel olemas Bluetooth mobiili rakendus.

Fotograaf oli väga positiivselt üllatunud kui saime koos ruumi valguse õige värvi ja tugevuse paika pandud.

Valgustatud saagu iga pidu

Kallid noorpaarid, juubilarid, firmapidude korraldajad – palun küsige ALATI oma tehnika teenuse pakkujalt ka valguse kohta. See esialgu väike ja ebatähtsana tunduv detail kipub tänapäeval ikka veel tihti pidudel ununema ja pulma DJ-d, tehnikapakkujad ja teised tehnilise poolega tegelevad pakkujad võiksid alati ka valgustust teile võimalusel pakkuda.

Peosaali valgusti
Klassikaline uplight valgusti

Valgus on ka väga eelarve sõbralik – näiteks akutoitel töötavaid valgusteid saab täna rentida hinnavahemikus 8 – 15 EUR / tk. Kõige universaalsem ja enamikke olukordi lahendav valgustuskomplekt on tavaliselt 8 valgustit, mis võiks olla jaotatud väiksema või keskmise suurusega peosaali peale ära.