Audiofailide kvaliteedist ja ettevalmistusest

Märkasin hiljuti ühes Facebook postituses järjekordset lärmi helikvaliteedi üle, kuidas üks diskor kurtis, et talle saadetakse tihti helifaile, millel on halb helikvaliteet.

Olen isegi kokku puutunud sama probleemiga, korduvalt. Lähen üritusele, seadistan enda DJ puldi valmis, sätin kõik valmis ja siis… ilmub kusagilt välja keegi laulja või tantsija ning teatab uhkelt “mul oleks oma laulule või tantsule põhja vaja”. Kui hästi läheb, on tal see endal mälupulgal kaasas olemas, kui, saan vastuseks: “vaata seal Youtube-is, selle ja selle nimega, otsi, ja mängi. Ma harjutasin selle järgi”.

Milline probleem aga põhiliselt neid kahte varianti ühendab? Vastuseks on loomulikult helikvaliteet. Paraku ei tea paljud tantsijad ja lauljad helikvaliteedist ega masterdamisest kuigi palju (ega peagi teadma, nad peavad keskenduma vaid oma põhitööle – tantsimisele ja laulmisele).

Audacity & helikvaliteet
Audacity nimelise tarkvaraga on võimalik helifaile analüüsida ja muuta. Lae programm alla siit: http://www.audacityteam.org

Kuidas helikvaliteeti analüüsida?

Mõtlesin siin selle teema natuke lihtsamas keeles ja “puust ja punaselt” lahti seletada. Kui oled tantsija või laulja, kes käib üritustel “oma põhjaga”, vaata allolevat videot.